Zsolnay kiállítás Budapest szívében a ResoArt Villában
Tárlatvezetések a Gyűjtő Házában – Fedezze fel Budapest különleges múzeumát!
Budapesten a Városligeti fasor különlegesen szép épülete, a Kőrössy Albert Kálmán építész által tervezett szecessziós ResoArt Villa. A meghirdetett programokon Ön is felfedezheti többek között a szecessziós villaépület szépségeit, Budapest legnagyobb Zsolnay kiállítását. A tárlatvezetések során vendégeink megismerhetik a kiállítások ritkaságait, melyek belépőjeggyel vagy ajándékutalvány formájában is elérhetők.
Nemcsak a korszak és a művészeti ágak kerülnek napirendre. Szó lesz a Zsolnay családról is, amely 150 éve létrehozott egy olyan magyar márkát, amely ma is világhírű, és a nevéhez kötődnek a világ nagy aukciós árverésein gazdát cserélő legkeresettebb tárgyak. Mindehhez kapcsolódik a gyűjtő személyisége, aki abba a titokba avatja be az érdeklődőket, hogy az értékmegőrzés milyen szerepet tölt be az életében, milyen motivációval újította fel a villát és hozta létre a különleges gyűjteményt. Továbbá milyen forrásokból származnak a tárgyak, melyik a kedvence, és miért nem adott még el semmit.
A tárlatvezetés a Városligeti fasor 47. előtt kezdődik!
Időtartam: 1,5-2 óra
Jegyár: 10.000 Ft
A ResoArt Villában meghirdetett tárlatvezetésekre a belépőjegyeket előzetesen online, a Liget+ oldalán lehet megvásárolni az adott idősávban rendelkezésre álló helyek függvényében.
A ResoArt Villa és a Zsolnay kiállítás csak a tárlatvezetések alkalmával tart nyitva.
Ha esetleg nem talál szabad időpontot, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre és értesíteni fogjuk új időpontjainkról!
Élvezze a gyűjtő vendégszeretetét, tartson velünk ennek a különleges, rejtett kincsnek a felfedezésében!
Lepje meg szeretteit ajándékutalványunkkal!
Fedezze fel a szecessziós ResoArt Villa történetét és Budapest legnagyobb Zsolnay magángyűjteményét!
A Zsolnay gyűjtemény a ResoArt Villa kiállításainak egyik kiemelkedő eleme. A tárlatvezetések belépővel vagy ajándékutalvánnyal látogathatók.
A Resonator Kulturális és Művészeti Alapítvány által kezelt Zsolnay gyűjtemény közel 1000 darabból áll, gerincét a Zsolnay gyárban az 1870-es évek közepétől a századfordulóig tartó historizmus stílusperiódusa alatt készült műtárgyak alkotják. Ezen időszakon belül az 1878-1885 közötti évek voltak azok, amelyeket a Zsolnay első aranykorának tekinthetünk technikai és művészi szempontból egyaránt.
A bemutatásra kerülő kollekció Szabó András műgyűjtő magángyűjteménye, amely bemutatja a Zsolnay márkanév sikertörténetét az 1870-es évektől az 1920-as évek végéig alkotott díszkerámiákon keresztül.
Zsolnay – Tudás van benne
Különleges történetet tudhat magáénak a világhírű Zsolnay porcelán brand.
A magyar kerámiaipar és a hazai iparművészet történetéből kiemelkedő „Zsolnay sztori” oda nyúlik vissza, amikor Zsolnay Miklós pécsi kereskedő 1851-ben telket vásárolt a város keleti részén. Fia, Zsolnay Ignác számára, ahol a tönkrement lukafai kőedénygyártó manufaktúra felszerelésével 1853-tól megkezdődött a háztartási edények, épületdíszítéshez használt terrakotta és csatornázási csövek gyártása. A tőkeszegény üzem indulásához azonban a gazdasági körülmények nem voltak kedvezőek. 1865-ben vette át bátyjától a manufaktúrát a festői tehetséggel megáldott, de apja által kereskedelmi pályára irányított Zsolnay Vilmos. Kiváló helyzetfelismerésének, szorgalmának és tudásvágyának hála, a kis üzem néhány év alatt kinőtte magát egészen a világhírnévig. Vilmos folyamatosan kísérletezett a különféle típusú agyagokkal és mázakkal, míg lányai, Zsolnay Teréz és Júlia fáradhatatlanul tervezték a különleges díszítő motívumokat. Az első nemzetközi elismerést az 1873-as bécsi világkiállítás hozta el, az 1878-as párizsi világkiállításról pedig már aranyéremmel tért haza, így az évtized végére az európai kerámiagyártás élvonalába került Zsolnay Vilmos gyára. E piacvezető pozíciót fia, Miklós vezetése alatt is megtartotta a gyár, és az új évszázad első évtizedeiben tovább folytatódott a sikertörténet.
Mi a Zsolnay titok?
Technikai és művészi szempontból egyaránt a Zsolnay aranykorának tekinthető első 50 évben mindvégig megmutatkozik a Zsolnay „filozófia” jellegzetessége: a forma, a minta, a technika és a színvariációk olyan kavalkádja, sokszínűsége, hogy minden kerámiát egyedi alkotásnak tekinthetünk.
Egyik ötlet hozta a másikat, egymásba kapcsolódva, egymásra visszautalva és továbbgondolva alakult ki az a fazon- és mintagazdagság, ami a Zsolnayt sztárrá emelte a kor világkiállításain, és nemcsak Európa szerte, de Ázsiában és Amerikában is ismertséget szerzett magának. A Zsolnay gyár- és családtörténet példamutató lehet a mai kor embere számára is. Megmutatja, hogy a tehetség, a szorgalom, a minőség iránti elkötelezettség, a közösségért való felelősségvállalás és a családi összefogás hogyan juttathat el egy kis manufaktúrát egy világszínvonalú, közel ezer ember számára megélhetést biztosító, innovációban élen járó vállalkozássá.