A Kőrössy és a ResoArt Villa története
Tárlatvezetések a Gyűjtő Házában – Fedezze fel Budapest különleges szecessziós épületét és legnagyobb Zsolnay magángyűjteményét!
Tárlatvezetések a Gyűjtő Házában – Fedezze fel Budapest különleges múzeumát!
Budapesten, a Városligeti fasorban található Magyarország egyik legszebb szecessziós épülete, a Kőrössy Albert Kálmán építész által tervezett ResoArt Villa. A meghirdetett programokon Ön is felfedezheti a szecessziós villaépület lenyűgöző szépségeit, valamint Budapest legnagyobb Zsolnay kiállítását. A tárlatvezetések során vendégeink megismerhetik a kiállítások ritkaságait, amelyek belépőjeggyel vagy ajándékutalvány formájában is elérhetők.
Nemcsak a korszak és a művészeti ágak kerülnek napirendre. Szó lesz a Zsolnay családról is, amely 150 éve létrehozott egy olyan magyar márkát, amely ma is világhírű, és a nevéhez kötődnek a világ nagy aukciós árverésein gazdát cserélő legkeresettebb tárgyak. Mindehhez kapcsolódik a gyűjtő személyisége, aki abba a titokba avatja be az érdeklődőket, hogy az értékmegőrzés milyen szerepet tölt be az életében, milyen motivációval újította fel a villát és hozta létre a különleges gyűjteményt. Továbbá milyen forrásokból származnak a tárgyak, melyik a kedvence, és miért nem adott még el semmit.
A tárlatvezetés a Városligeti fasor 47. előtt kezdődik!
Időtartam: 1,5-2 óra
Jegyár: 10.000 Ft
A ResoArt Villában meghirdetett tárlatvezetésekre a belépőjegyeket előzetesen online, a Liget+ oldalán lehet megvásárolni az adott idősávban rendelkezésre álló helyek függvényében.
A ResoArt Villa és a Zsolnay kiállítás csak a tárlatvezetések alkalmával tart nyitva.
Ha esetleg nem talál szabad időpontot, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre és értesíteni fogjuk új időpontjainkról!
Élvezze a gyűjtő vendégszeretetét, tartson velünk ennek a különleges, rejtett kincsnek a felfedezésében!
Lepje meg szeretteit ajándékutalványunkkal!
Régen én most: a Kőrössy Villától a ResoArt Villa történetéig, ismerje meg most!
Múzeum, kiállítás és történelmi értékek Budapesten a Városliget közelében!
A 19. század végére Budapesten a Városliget közvetlen szomszédságában egy elegáns polgári negyed fejlődött, ahol a gyárosok, nagykereskedők, orvosok mellett több sikeres építész és művész épített villát. Ezek közé tartozott Kőrössy Albert Kálmán is, az akkor még egyedülálló fiatal építész, aki 1899. április 29-én telket vásárolt a Városligeti fasor 47. szám alatt. A Klösz György fényképész és Madarász Viktor festőművész telke közötti területet dr. Schwarz Gusztáv jogász adta el neki.
A telek több ütemben épült be a századfordulóra, az utcafrontra Kőrössy Albert Kálmán 1899-ben tervezett magánvillát, ahová 1900-ban költözött be feleségével, Román (Rosenberg) Dóra Paula Leóna Máriával.
Kőrössy Albert Kálmán villájának homlokzatát dús ornamentika díszíti és megmozgatott falsíkok tagolják, amelyekben változatos ablakformákat figyelhetünk meg. A villa főhomlokzatán minden ablak egyedi. Míg a földszinten párban vagy összetettebb formában erkélyként jelenik meg, addig az emeleten egy nagyobb méretű kosáríves, valamint egy különleges omega-alakú erkélynyílás látható. Minden ablaknyílás szemöldök mezőjében burjánzó bimbós-virágos növényi indák és gyümölcsök, valamint állatalakok: oroszlán, páva, illetve gorgók és nimfák láthatók.
Az oromzatban a Művészet hármas allegóriája kapott helyet: a Festészet, a Szobrászat és az Építészet. Érdekes megfigyelni, ahogy az Építészet allegóriáját ábrázoló alak, aki maga a ház tulajdonosa, egy makett arányait méri, a makettből pedig a villa vonalai rajzolódnak ki. A homlokzattal harmonizáló kovácsoltvas kerítés valószínűleg Jungfer Gyula alkotása.
Az egyemeletes villa földszintjén szalon, nyitott veranda szolgálta a család kényelmét, az emeleten pedig hálószobák és a férfi és női fürdőszobák kaptak helyet.
Az alagsori kiszolgálóhelyiségek konyhája étellifttel kapcsolódott a földszinti tálalóhoz. A tágas hall meghatározó eleme, Róth Miksa ólomüveg ablaka, amin a bőséget szimbolizáló gólya, gránátalma mellett íriszek és – a homlokzaton is felbukkanó – napraforgók is megjelennek. A színes kovácsoltvas lépcsőkorlát pedig Hochmann József munkáját dicséri.
Kőrössy kezdetben az utcai szobákat használta dolgozóként, de 1903-ban a telek hátsó részében kapott helyet az az egyszintes épület, ami két kisebb szobájával és műtermével építészirodaként funkcionált a későbbiekben.
A II. világháborúban feltételezhetően bombatalálat érte a villa főhomlokzatát, amelyet egyszerűsített eklektikus stílusban állítottak helyre. Az államosítás során, 1948-ban a Klösz villába az Offset Nyomda Nemzeti Vállalat (1974-től Offset és Játékkártya Nyomda) költözött, amely 1956-ban megkapta a 47. szám alatti ingatlant is. A budapesti Kőrössy Villába a vállalati vezetőség irodái kerültek. A műteremházba előbb irodák, majd a TMK műhelyek költöztek.
A Villa a rendszerváltás után 1994-ben a műgyűjtő, Szabó András által alapított Resonator Kft. tulajdonába került.
A Resonator Kft. 1998-99-ben megkezdte az épület első ütemű felújítását és a homlokzat teljes rekonstrukcióját. Beépítették a tetőteret és eredeti stílusban megújult a díszes lépcsőház és az emeleten található szobák is. Ezt az értékmentő elkötelezettséget és az igényes felújítást 1999-ben Budapest Építészeti Nívódíj Emlékplakettel, 2000-ben Podmaniczky díjjal jutalmazták.
2015-ben tovább folytatódott a villa méltó felújítása. Felfrissült és színesedett a homlokzat, kiegészültek a nyílászárók a korabeli fotó alapján újragyártott ólombetétes üvegablakokkal, melyek valamikor Róth Miksa műhelyéből kerültek ki.
A ResoArt Villa életében nagy újdonság és jelentős momentum, hogy kapuit megnyitja a nagyközönség előtt, hogy a minőségi kultúrafogyasztást és a polgári értékeket szélesebb körben is hirdethesse. A tárlatvezetések lehetőséget adnak arra, hogy a látogatók felfedezzék a szecessziós villaépület szépségét és Budapest legnagyobb Zsolnay magángyűjteményét.